Opublikowano

Zrób własne perfumy – to prostsze niż myślisz!

DIV perfumy domowej roboty homemade

Spis treści:

Zaciekawił Cię artykuł? Udostępnij innym!

Jak zrobić własne perfumy na bazie olejków eterycznych? DIY domowe perfumy

Choć większości z nas tworzenie perfum kojarzy się z bardzo trudnym, czasochłonnym i wymagającym skomplikowanych składników procesem, wcale takie nie musi być. Ich samodzielne wykonanie nie powinno być kojarzone jako ciężkie i nieosiągalne. Mało tego, jest to sposób na bardzo ciekawe spędzenie czasu z drugą osobą. Domowe perfumy DIY można wykonać także z dziećmi w formie ciekawej zabawy. Największą zaletą takiego przedsięwzięcia będzie to, że małym kosztem można uzyskać wyjątkowe perfumy dopasowane do naszych indywidualnych preferencji, które będą na skórze utrzymywać się naprawdę długo. W dodatku może to być naprawdę opłacalne!

Marzysz o przygotowaniu własnych, niepowtarzalnych perfum, które będą idealnie współgrać z Twoją osobowością?

Sprawdź jak łatwo jest je zrobić!

Podstawy tworzenia własnych perfum

Czy wystarczy, że zmieszamy ze sobą wszystkie olejki, których zapach nam się podoba?

Niestety nie. Zdecydowanie chcielibyśmy, aby po włożeniu naszego wysiłku w tworzenie domowych perfum gotowy zapach całej mieszanki nie był zbyt ciężki oraz duszący, a w dodatku nie zanikał po kilkunastu minutach. W tym celu musimy mieć na uwadze, że istnieją specjalne kategorie, na które dzielimy nuty zapachowe.

Podstawą tworzenia perfum jest znajomość trzech akordów zapachowych. Wyróżniamy tutaj nuty: górne, średnie i podstawowe (inaczej nuty głowy, serca i bazy). Taki podział ma miejsce ze względu na fakt, że jedne olejki mogą utrzymywać się na skórze znacznie dłużej niż inne. Biorąc to pod uwagę, gdy chcemy sami stworzyć idealne perfumy musimy w naszej mieszance uwzględnić każdą z tych nut.

Jak dzieli się olejki eteryczne w zależności od nut zapachowych?

Nuty głowy – lekkie, najczęściej cytrusowe lub kwiatowe zapachy, które utrzymują się maksymalnie do kilkunastu minut:

Olejek eteryczny anyżowy, bergamotowy, cytrynowy, eukaliptusowy, goździkowy, grejpfrutowy, imbirowy, lemongrasowy, mandarynkowy, miętowy, neroli, pomarańczowy

Nuty serca – ich trwałość wynosi do kilkunastu godzin. Uznaje się, że jest to właściwy zapach (tzw. rdzeń) z całej kompozycji:

Olejek eteryczny bazyliowy, geraniowy, lawendowy, rozmarynowy, różany, rumiankowy, szałwiowy, tymiankowy

Nuty bazy – najbardziej trwały i najmocniej wyczuwalny podstawowy zapach, który pozostaje na końcu po ulotnieniu się olejków eterycznych z kategorii głowy i serca:

Olejek eteryczny cedrowy, cynamonowy, z drzewa sandałowego, jaśminowy, kadzidłowcowy, paczuli, waniliowy, ylang-ylang

Co jest niezbędne do przygotowania własnych perfum?

Domowe perfumy DIY można przygotować w dwóch formach: płynu w buteleczce z atomizerem, a także w postaci kremu. Dziś skupimy się na pierwszej formie.

Do przygotowania własnych mieszanek zapachowych nie wystarczy wyłącznie mieszanina olejków. Musimy pamiętać, że nie powinniśmy czystych olejków eterycznych dozować na skórę bez uprzedniego ich wymieszania z rozpuszczalnikiem bądź olejem bazowym. W innym wypadku mogą one silnie podrażnić skórę, a nawet doprowadzić do jej poparzeń.

Podstawowymi produktami do przygotowania własnych perfum są:

  • Nasze ulubione olejki eteryczne – mieszanka, w której znajdą się olejki z każdej z trzech nut zapachowych. Na początku samodzielnego przygotowywania perfum zaleca się, aby nie mieszać więcej niż 4-5 olejków eterycznych
  • Specjalna baza alkoholowa do perfum lub spirytus
  • Woda destylowana
  • Utrwalacz zapachu – najlepiej gliceryna lub olejek jojoba, które przedłużą trwałość perfum na naszej skórze
  • Buteleczki z atomizerem wykonane z grubego, ciemnego szkła

Warto pamiętać, że na samym początku przygotowana przez nas mieszanka może odbiegać zapachem od naszego wyobrażenia, dlatego powinniśmy cały proces traktować jako zabawę. Nie zrażajmy się, gdy na początku coś pójdzie nie po naszej myśli! W miarę nabierania wprawy w blendowaniu różnych nut zapachowych będziemy coraz bardziej doświadczeni i świadomi, co w naszym przypadku sprawdza się najlepiej.

Jak samodzielnie stworzyć domowe perfumy DIY?

Polecane proporcje olejków z trzech nut zapachowych to: 5-10% olejku eterycznego zaliczanego do nuty bazy, 30-70% nuty serca oraz 10-40% nuty głowy. W przypadku dość mocnych perfum przypada max. 5 ml mieszanki naturalnych olejków eterycznych na 20-30 ml bazy (np. 20 ml spirytusu oraz 10 ml olejku jojoba).

Do buteleczki z ciemnego szkła należy dodać utrwalacz (np. olejek jojoba), następnie wybrane olejki eteryczne w kolejności od nut bazowych przez nuty średnie do nut wysokich. Na koniec buteleczkę uzupełniamy alkoholem i wytrząsamy przez kilka minut. Ostatnim etapem jest odstawienie buteleczki w suche i ciemne miejsce i odczekanie minimum jednej doby (najlepiej ten czas wydłużyć do kilku dni). W sytuacji, gdy perfumy okażą się zbyt intensywne można je rozcieńczyć odrobiną wody destylowanej.

Perfumy należy aplikować w miejsca, gdzie pulsuje krew, a skóra jest cieplejsza, czyli w nadgarstki, za uszami, w zgięciach łokci, a także pod kolanami.

Dlaczego warto samodzielnie przygotować perfumy?

Zalet samodzielnego przygotowania domowych perfum może być wiele. Przede wszystkim jest to świetna zabawa i sposób na spędzenie w przyjemny sposób wolnego czasu, np. z dziećmi. W przypadku dużych wymagań co do używanych perfum możliwe jest dostosowanie ich do własnych preferencji i znalezienie tego jednego, wyjątkowego zapachu. Tworzenie własnych perfum dodatkowo uświadamia na temat tego, jakie mieszanki się sprawdzają, a jakie są sprzeczne z indywidualnymi upodobaniami. Możliwe jest także dostosowanie ich intensywności do własnych potrzeb w ciągu dnia. Przykładowo, gotowe mieszanki można dzielić na te lżejsze do używania z rana i w ciągu dnia oraz te, które są przeznaczone na wieczorne wyjścia, kiedy celuje się w bardziej intensywne nuty zapachowe. Należy pamiętać, że gotowe kompozycje są również pozbawione składników syntetycznych, które mogą powodować uczulenia, dlatego będą świetnie się sprawdzać w przypadku alergików. Takie perfumy mogą także być trwalsze, a przy tym tańsze niż te dostępne do kupienia na drogeryjnych półkach.  

Zaciekawił Cię artykuł? Udostępnij innym!