Opublikowano

8 najlepszych olejków na bóle reumatyczne

olejki reumatyzm bol bole reumatyczne

Spis treści

Z tego artykułu dowiesz się:

Aromaterapia a objawy reumatyzmu

Aromaterapia to dziedzina medycyny niekonwencjonalnej, która wykorzystuje lecznicze działanie olejków eterycznych. Obecnie na rynku dostępnych jest tak wiele ich rodzajów, że na znaczną część schorzeń możliwe jest znalezienie odpowiedniego olejku.

Dolegliwości układu ruchowego nie są tutaj wyjątkiem. Jako że jest to jeden z najczęstszych problemów zdrowotnych w naszym społeczeństwie, duży nacisk nakłada się na poszukiwanie sposobów wspierających ich leczenie. Reumatyzm, którego skala występowania zwiększa się wraz z procesem starzenia, obejmuje zarówno bóle mięśni, jak i bóle stawów. Ze względu na fakt, że aromaterapia praktycznie nie wykazuje skutków ubocznych w porównaniu do leków przeciwbólowych, świetnie sprawdzi się jako uzupełnienie konwencjonalnych metod leczenia. Dodatkową zaletą stosowania olejków eterycznych jest szybkość docierania składników aktywnych do źródła bólu, ponieważ mają one bezpośredni kontakt ze skórą.

 

Czym jest reumatyzm?

Reumatyzm to termin, który obejmuje całą grupę schorzeń związanych ze zmianami w tkance łącznej, głównie stawach. Przyczyn reumatyzmu może być wiele. Występowanie chorób reumatycznych jednak najczęściej wynika z procesu starzenia się organizmu. Głównym objawem bólów reumatycznych jest silny ból, szczególnie podczas wprawiania chorego stawu w ruch. Wyleczenie reumatyzmu raz na zawsze nie jest możliwe, dlatego konieczne jest stosowanie leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych oraz wspomagających regenerację tkanek. To natomiast może powodować skutki uboczne wynikające z obciążenia układu pokarmowego oraz sercowo-naczyniowego. Z tego względu w reumatyzmie polecana jest aromaterapia, która może być stosowana jako metoda łagodząca proces starzenia się oraz pomagająca niwelować ból.

 

8 najlepszych olejków na bóle reumatyczne

W reumatyzmie zastosowanie znajdzie nie jeden, lecz nawet kilka olejków eterycznych. Niektóre z nich mogą się sprawdzić dodatkowo w przypadku innych dolegliwości, dlatego warto podczas ich wyboru kierować się nie tylko preferencjami zapachowymi, lecz również pozostałymi potrzebami zdrowotnymi.

 

Jakie olejki eteryczne są polecane w reumatyzmie?

 

Zastosowanie znajduje przede wszystkim w przypadku nerwobólów, reumatycznych bólów mięśniowych, stawowych oraz stłuczeniach.

Ze względu na właściwości chłodzące oraz kojące jest zalecany w przypadku zmniejszania obrzęków oraz łagodzenia bólów mięśniowych i stawowych.

Najbardziej kojarzony jest przez swoje właściwości rozkurczowe. Jego chłodzące działanie wynikające z zawartości mentolu sprawdza się w łagodzeniu stanów zapalnych mięśni oraz stawów. W przypadku nagłego i silnego bólu przynosi ulgę niczym okład z lodu.

Polecany jest przede wszystkim do masażu przy objawach reumatyzmu oraz artretyzmu, zastosowanie znajduje także przy zmęczonych oraz obolałych z przepracowania mięśniach. Uważa się go za jeden z najlepszych olejków eterycznych pod kątem działania przeciwbólowego.

  • Naturalny olejek majerankowy

Jest to olejek eteryczny o bardzo szerokim spektrum działania przeciwbólowego. Dzięki właściwościom rozluźniającym i rozgrzewającym zalecany jest w leczeniu nerwobólów, bólów reumatycznych, artretycznych, mięśniowych oraz skurczów mięśni, a także w dolegliwościach pourazowych.

Stosuje się go ze względu na działanie przeciwbólowe, rozkurczowe oraz rozgrzewające. Jest polecany w szczególności przy objawach reumatyzmu i artretyzmu.

W aromaterapii stosowany jest właśnie w celu leczenia reumatyzmu, nerwobólów, bólu stawów oraz nadmiernego napięcia mięśni.

Ma działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe oraz rozgrzewające, co jest szczególnie cenione w przypadku artretyzmu, bólów reumatycznych oraz mięśniowych.

 

Najskuteczniejsze sposoby na wykorzystanie aromaterapii w bólach reumatycznych

Masaż

W przypadku różnego rodzaju bólów mięśniowych i stawowych najbardziej powszechną formą używania olejków eterycznych jest masaż. Masaż sam w sobie jest zalecany w szczególności w celu rozluźnienia mięśni szkieletowych, co skutecznie pomaga zmniejszyć odczuwany ból. Poprawa ukrwienia skóry spowodowana rozmasowaniem bolesnego miejsca wpływa na zwiększone wchłanianie olejku, jego głębszą penetrację oraz szybsze działanie. Wybranie do tego zabiegu olejków dedykowanych reumatyzmowi przyniesie prawdziwą ulgę w odczuwanym bólu.

W celu korzystania z zalet aromaterapii w postaci masażu na łyżkę oleju bazowego (np.  migdałowego, jojoba lub z wiesiołka) zaleca się użycie 4-5 kropli naturalnego olejku eterycznego.

Kąpiel

Kąpiele aromaterapeutyczne oprócz przynoszenia ukojenia w bólach stawowych oraz mięśniowych mają działanie rozluźniające na całe ciało. Zwyczajowo zaleca się dozowanie pod strumień wlewanej wody 10-15 kropli olejku eterycznego na przeciętną (50-70 l) wannę. Najlepiej, aby temperatura wody nie przekraczała 38 stopni. Taka kąpiel powinna trwać 10-15 minut. Można również dodać do niej wedle upodobania emulgator, gotowy do kupienia lub domowy, np. w formie śmietany. Umożliwi on uniknięcie rozwarstwienia się wody z olejkiem.

Kompresy

Do ich wykonania niezbędna jest gaza lub ręcznik, które należy nasączyć roztworem olejku w wodzie. Na pół szklanki ciepłej wody powinno przypaść 6 kropli olejku (lub mieszanki olejków). W tak przygotowanym roztworze należy moczyć gazę (lub cienki bawełniany ręczniczek), a następnie przykładać do bolącego miejsca przez około godzinę. W przypadku bólów mięśniowych warto zadbać o to, aby kompres był ciepły, dlatego można go owinąć ręcznikiem lub kocem dla utrzymania temperatury bądź przyłożyć do niego termofor.

Nacieranie bolących miejsc

Najszybszym sposobem na tymczasową ulgę w bólach reumatycznych jest nacieranie miejsc objętych największym bólem roztworem olejku eterycznego z olejem bazowym. W tym celu stosuje się proporcje podobne jak w przypadku masażu – 4 krople olejku eterycznego należy rozpuścić w łyżce oleju nośnikowego.

 

Podsumowanie

Aromaterapia zdecydowanie może być stosowana jako metoda łagodząca objawy procesu starzenia, w tym reumatyzmu. Należy jednak mieć na uwadze, że ze względu na łagodny i objawowy (a nie przyczynowy) charakter działania powinna być traktowana jako metoda pomocnicza, lecz nie podstawowa i wyłączna. To również świetny sposób na ograniczenie liczby przyjmowanych leków przeciwbólowych z jednoczesnym niwelowaniem odczuwanego bólu.