Opublikowano

Jak wykorzystać olejki z krótszą datą ważności?

krotsza data olejki eteryczne avicenna

Czy olejki z krótszą datą ważności są szkodliwe?

Oczywiście, że nie!
Niepodlegającą wątpliwości zaletą kupowania olejków eterycznych z krótszą datą ważności jest ich niższa cena oraz wsparcie idei niemarnowania tak drogocennych produktów.

Choć olejki eteryczne kojarzą się przede wszystkim z aromaterapią, istnieje więcej sposobów na ich wykorzystanie. Wśród nich wymienia się masaże z dodatkiem oleju bazowego, gorącą, relaksującą kąpiel, nadawanie nieperfumowanym kosmetykom pięknego zapachu. Olejki eteryczne idealnie sprawdzą się także jako uatrakcyjnienie oraz zwiększenie właściwości produktów przeznaczonych do sprzątania domu. Są doskonałym dopełnieniem do ekologicznych produktów do sprzątania.

Nie ma przeciwwskazań do używania olejków eterycznych z krótszą datą ważności do aromatyzowania pomieszczeń, sauny czy też inhalacji. Olejki w formie kompozycji i kompozycje zapachowe, niezależnie od daty ważności, powinny być wykorzystywane do innych celów, m.in. masażu, kąpieli, czy też dodatku do nieperfumowanych kosmetyków.

Dlaczego? Ponieważ nie posiadają właściwości aromaterapeutycznych.

W jaki sposób można więc wykorzystać walory zapachowe olejków z krótszą datą ważności, a także rekonstrukcji i kompozycji zapachowych?

Sprawdź olejki na promocji z krótszą datą ważności!

Sprawdź

Przedstawiamy kilka inspiracji:

Ekologiczne środki do sprzątania z dodatkiem octu

Choć ocet spirytusowy posiada nieocenione właściwości wykorzystywane do sprzątania zarówno kuchni, jak i łazienki, jego zapach może być główną przyczyną, dla której rezygnujemy z tego typu rozwiązania. Aby sprawić, że środki do sprzątania z dodatkiem octu nie będą posiadały tak drażniącego zapachu, wystarczy do nich dodać parę kropli olejku zapachowego. Dzięki temu ulatniający się zapach nie będzie aż tak nieprzyjemny, co jest szczególnie istotne dla kobiet w ciąży, które są wrażliwe na tak intensywne zapachy.

Proponowane olejki:

 

Spray odświeżający do łazienki

Aby zapewnić sobie przyjemne zapachy w łazience, nie jest konieczne kupno specjalnego odświeżacza. Można go wykonać samemu w warunkach domowych. Wystarczy do specjalnej butelki z rozpylaczem dodać wodę, alkohol etylowy i olejek lub mieszaninę olejków, wstrząsnąć i wymieszać, a następnie rozpylić mgiełkę w pomieszczeniu, aby cieszyć się odświeżonym zapachem w łazience.

Proponowane olejki:

Płyn do zmiękczania tkanin

Olejki eteryczne czy też kompozycje zapachowe można również dodać do płynu do płukania tkanin, który dodajemy do prania, aby zapewnić sobie piękny zapach ubrań, pościeli, a także ręczników, a nawet szmatek wykorzystywanych do sprzątania domu.

Proponowane olejki:

 

Prasowanie tkanin

Zamiast kupować specjalne, drogeryjne specyfiki zapewniające otrzymanie pachnących materiałów tuż po ich wyprasowaniu wystarczy do wody dodawanej do żelazka dodać 5-10 kropli naszego ulubionego olejku i około 20 ml alkoholu (w przeliczeniu na 250 ml wody). Drugim sposobem jest spryskanie ubrań taką mgiełką tuż przed ich wyprasowaniem.

Proponowane olejki:

 

Niwelowanie nieprzyjemnych zapachów

W celu zapewnienia sobie przyjemnego zapachu uwalniającego się podczas odkurzania wystarczy nasączyć gazik lub wacik olejkiem eterycznym, jego rekonstrukcją lub kompozycją zapachową i umieścić go w worku (np. przez wciągnięcie go odkurzaczem do wnętrza urządzenia). Nasączony olejkiem wacik kosmetyczny można również umieścić na dnie kosza, co pomoże nam pozbyć się ulatniającego się z niego brzydkiego zapachu. Natomiast, aby usunąć nieprzyjemny zapach z obuwia, wystarczy wkładkę do butów skropić paroma kroplami ulubionego olejku. Drugim, skuteczniejszym sposobem, jest wymieszanie suchego ryżu z kilkoma – kilkunastoma kroplami olejku, a następnie wypełnienie nim butów i pozostawienie na minimum kilka godzin. Dzięki temu za sprawą właściwości ryżu polegających na pochłanianiu wilgoci całkowicie odświeżymy nasze obuwie.

Proponowane olejki:

 

Tabliczki zapachowe

Olejki eteryczne można wykorzystać także do wykonania własnoręcznych tabliczek zapachowych, które będą nie tylko pięknie pachnieć, lecz również będą świetną dekoracją, m.in. na szafce nocnej, przy kominku lub w szafie. Takie tabliczki można również wręczyć komuś w ramach oryginalnego upominku. Ich wykonanie jest niezwykle proste, bowiem wystarczy przetopić wosk pszczeli, dodać do niego alkohol etylowy lub masło shea (opcjonalnie) oraz kilka kropli olejku eterycznego, a następnie sporządzoną mieszankę przelać do silikonowej foremki i udekorować kwiatami, ziołami, suszonymi owocami lub muszelkami.


Jak widać korzyści wynikających ze stosowania olejków eterycznych, nawet tych z krótszą datą ważności jest wiele i nie ograniczają się one wyłącznie do aromaterapii. Warto korzystać z domowych sposobów na naturalne środki czystości, odświeżacze, a nawet upominki dla bliskich nam osób. Przeważającą zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że możemy sami zdecydować, jaki zapach będzie dla nas odpowiedni, bez konieczności ograniczania się wyłącznie do tych dostępnych w ramach produktów drogeryjnych.

Proponowane olejki:

Chcesz się podzielić swoimi metodami wykorzystania olejków? Napisz do nas!

kontakt@avicenna.com.pl

Zapraszamy do naszego sklepu, gdzie znajdziesz wszystkie produkty firmy Avicenna