Zatkany nosek u malucha utrudnia mu spokojny sen i prawidłowe oddychanie, przeszkadza w zabawie, a jeżeli trwa za długo może być początkiem zapalenia oskrzeli, płuc czy ucha.
Jak szybko i naturalnie wyleczyć katar u dziecka?
Zamiast karmić dziecko różnymi środkami farmakologicznymi warto postawić na naturalne metody leczenia m.in. inhalacje parowe. To skuteczny sposób na udrożnienie i nawilżenie noska oraz pozbycie się kataru.
Jak przygotować inhalacje parową na katar dla dziecka?
- Do płaskiego garnka wlej gorącą wodę.
- Do wody dodaj kilka kropel olejku eterycznego (olejek musi być 100% naturalny!)
- Posadź dziecko na kolanach, pod nosek podstaw garnek uważając, aby para nie oparzyła dziecka.
- Jeżeli inhalacje wykonujemy ze starszym dzieckiem, warto użyć ręcznika, którym nakrywamy głowę, żeby ograniczyć wydostawanie się pary na zewnątrz.
- Inhalacje przeprowadzamy kilka minut pamiętając, aby w tym czasie dziecko starało się oddychać tylko i wyłącznie za pomocą nosa.
Jak przygotować inhalacje parową na katar dla niemowlaka?
- Do wanny nalej gorącej wody .
- Do wody dodaj kilka kropel olejku eterycznego (olejek musi być 100% naturalny!)
- Zamknij się z maluszkiem w łazience na kilka minut.
W przypadku gromadzenia się gęstej wydzieliny w nosie w trakcie inhalacji, należy ją wydmuchać i dopiero kontynuować inhalacje parową.
Rodzaje olejków na katar dla dzieci
Olejek eukaliptusowy
Jest jednym z najpopularniejszych olejków używanych do inhalacji. Działa przeciwbakteryjne i przeciwwirusowo, dodatkowo pomaga odetkać nos i ułatwia oddychanie. Doskonale łączy się z olejkiem miętowym, oba produkty nawzajem wzmacniają swoje działanie.
Olejek sosnowy
Jest powszechnie stosowany w preparatach farmaceutycznych, syropach przeciwkaszlowych, również tych robionych ze świeżych pędów w domu. Olejek działa wykrztuśnie, pomaga zwalczyć zalegający katar, ułatwia oddychanie i oczyszcza zatoki. Działa też wzmacniająco na organizm, dlatego przy przeziębieniu starszemu dziecku można dodać do kąpieli 1-2 krople olejku sosnowego, pod bieżący strumień wody, a przy młodszym dziecku zastosować „parówkę” dla niemowlaków. Takie inhalacje warto stosować trzy razy dziennie, aż do momentu wyleczenia przeziębienia. Dobrym połączeniem jest zmieszanie olejku sosnowego z olejkiem eukaliptusowym, gdyż ich właściwości się uzupełniają.
Olejek tymiankowy
Zalecany jest nie tylko w przypadku przeziębień, kaszlu czy katarze, ale także przy zapaleniu migdałków czy chorych zatokach. Jest skuteczny dlatego, że zawiera w tymol, który wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Daje bardzo dobre efekty w inhalacjach parowych i kąpielach z dodatkiem kilku kropel olejku. U starszych dzieci można zastosować w formie przygotowanej wcześniej maści i smarować klatkę piersiową, stopy oraz plecy. Olejek tymiankowy może powodować podrażnienia skóry, dlatego zaleca się wcześniejsze sprawdzenie poprzez rozcieńczenie olejku z kilkoma kroplami oleju roślinnego np. na zgięcie łokcia i obserwację, czy w ciągu kilku godzin nie pojawi się zaczerwienienie lub uczulenie na skórze.
Olejek majerankowy
W naturalny i łagodny sposób łagodzi objawy przeziębienia i infekcji. Doskonale sprawdzi się w udrożnieniu górnych dróg oddechowych u dzieci. Inhalacje z majeranku są skutecznym domowym sposobem na pozbycie się kataru oraz mokrego kaszlu. Bardzo popularne zastosowanie ma też forma maści, zalecana dzieciom już powyżej 1 roku życia.
Olejek miętowy
Znany jest głównie z zastosowania przy problemach żołądkowych, ma jednak bardzo szerokie właściwości. Łatwo i szybko udrażnia zatkany nos, a w połączeniu z olejkiem eukaliptusowym, katar może aż potocznie „lecieć z nosa”. Olejek zalecany u starszych dzieci, minimum od 3 roku życia, ponieważ może działać drażniąco na skórę. Skropienie chusteczki do nosa 2 kroplami olejku miętowego oraz stosowanie inhalacji parowej jest skuteczną metodą na udrożnienie noska. Warto przed zastosowaniem inhalacji posmarować dziecku twarz tłustym kremem, aby zmniejszyć ryzyko podrażnienia skóry.
Inhalacje przygotowywane w domu to bardzo prosta i szybka metoda pozwalająca odetkać nos maluszka, a do tego w pełni naturalna. Należy jednak pamiętać, że inhalację olejkami eterycznymi można przeprowadzać tylko metodą tzw. Parówki. Stosowanie olejków eterycznych w nebulizatorze, który rozbija cząsteczki na mniejsze, może spowodować, że kropelki olejku dostaną się do dolnych dróg oddechowych, powodując skurcz oskrzeli, co nie występuje w przypadku inhalacji parowej.
Inhalacje parowe są niezwykle skuteczne, pozwalają dziecku odzyskać spokojny sen, który jest wymagany do pełnej regeneracji organizmu. Olejki użyte do inhalacji to naturalny i łagodny sposób na udrożnienie nosa , dodatkowo potrafią też uspokoić i poprawić nastrój. Przy kilkudniowym stosowaniu zatkany nos i bóle związane z przeziębieniem ustępują, a układ odpornościowy dziecka zostaje wzmocniony i uodporniony na nadchodzące choroby.