Opublikowano

Co na katar u dziecka? 5 olejków na katar.

dzieci zdrowie przeziebienie porady katar olejki

Zatkany nosek u malucha utrudnia mu spokojny sen i prawidłowe oddychanie, przeszkadza w zabawie, a jeżeli trwa za długo może być początkiem zapalenia oskrzeli, płuc czy ucha.

Jak szybko i naturalnie wyleczyć katar u dziecka?

Zamiast karmić dziecko różnymi środkami farmakologicznymi warto postawić na naturalne metody leczenia m.in. inhalacje parowe. To skuteczny sposób na udrożnienie i nawilżenie noska oraz pozbycie się kataru.

Jak przygotować inhalacje parową na katar dla dziecka?

  1. Do płaskiego garnka wlej gorącą wodę.
  2. Do wody dodaj kilka kropel olejku eterycznego (olejek  musi być 100% naturalny!)
  3. Posadź dziecko na kolanach, pod nosek podstaw garnek uważając, aby para nie oparzyła dziecka.
  4. Jeżeli inhalacje wykonujemy ze starszym dzieckiem, warto użyć ręcznika, którym nakrywamy głowę, żeby ograniczyć wydostawanie się pary na zewnątrz.
  5. Inhalacje przeprowadzamy kilka minut pamiętając, aby w tym czasie dziecko starało się oddychać tylko i wyłącznie za pomocą nosa.

Inhalacja parowa olejki oddychanie katar dziecko

Jak przygotować inhalacje parową na katar dla niemowlaka?

  1. Do wanny nalej gorącej wody .
  2. Do wody dodaj kilka kropel olejku eterycznego (olejek  musi być 100% naturalny!)
  3. Zamknij się z maluszkiem w łazience na kilka minut.

W przypadku gromadzenia się gęstej wydzieliny w nosie w trakcie inhalacji, należy ją wydmuchać i dopiero kontynuować inhalacje parową.

kapiel olejki eteryczne relaks inhalacja

Rodzaje olejków na katar dla dzieci

Olejek eukaliptusowy

Jest jednym z najpopularniejszych olejków używanych do inhalacji. Działa przeciwbakteryjne i przeciwwirusowo, dodatkowo pomaga odetkać nos i ułatwia oddychanie. Doskonale łączy się z olejkiem miętowym, oba produkty nawzajem wzmacniają swoje działanie.

Eukaliptus olejek inhalacja oddychanie przeciwwirusowy przeciwbakteryjny

Olejek sosnowy

Jest powszechnie stosowany w preparatach farmaceutycznych, syropach przeciwkaszlowych, również tych robionych ze świeżych pędów w domu. Olejek działa wykrztuśnie, pomaga zwalczyć zalegający katar, ułatwia oddychanie i oczyszcza zatoki. Działa też wzmacniająco na organizm, dlatego przy przeziębieniu starszemu dziecku można dodać do kąpieli 1-2 krople olejku sosnowego, pod bieżący strumień wody, a przy młodszym dziecku zastosować „parówkę” dla niemowlaków. Takie inhalacje warto stosować trzy razy dziennie, aż do momentu wyleczenia przeziębienia. Dobrym połączeniem jest zmieszanie olejku sosnowego z olejkiem eukaliptusowym, gdyż ich właściwości się uzupełniają.

Sosna olejek zatoki kapiel inhalacja

Olejek tymiankowy

Zalecany jest nie tylko w przypadku przeziębień, kaszlu czy katarze, ale także przy zapaleniu migdałków czy chorych zatokach. Jest skuteczny dlatego, że zawiera w tymol, który wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Daje bardzo dobre efekty w inhalacjach parowych i kąpielach z dodatkiem kilku kropel olejku.  U starszych dzieci można zastosować w formie przygotowanej wcześniej maści i smarować klatkę piersiową, stopy oraz plecy. Olejek tymiankowy może powodować podrażnienia skóry, dlatego zaleca się wcześniejsze sprawdzenie poprzez rozcieńczenie olejku z kilkoma kroplami oleju roślinnego np. na zgięcie łokcia i obserwację, czy w ciągu kilku godzin nie pojawi się zaczerwienienie lub uczulenie na skórze.

Tymianek olejek katar przeziebienie inhalacja

Olejek majerankowy

W naturalny i łagodny sposób łagodzi objawy przeziębienia i infekcji. Doskonale sprawdzi się w udrożnieniu górnych dróg oddechowych u dzieci. Inhalacje z majeranku są skutecznym domowym sposobem na pozbycie się kataru oraz mokrego kaszlu. Bardzo popularne zastosowanie ma też forma maści, zalecana dzieciom już powyżej 1 roku życia.

majeranek olejek katar przeziebienie inhalacja

Olejek miętowy

Znany jest głównie z zastosowania przy problemach żołądkowych, ma jednak bardzo szerokie właściwości. Łatwo i szybko udrażnia zatkany nos, a w połączeniu z olejkiem eukaliptusowym, katar może aż potocznie „lecieć z nosa”. Olejek zalecany u starszych dzieci, minimum od 3 roku życia, ponieważ może działać drażniąco na skórę. Skropienie chusteczki do nosa 2 kroplami olejku miętowego oraz stosowanie inhalacji parowej jest skuteczną metodą na udrożnienie noska. Warto przed zastosowaniem inhalacji posmarować dziecku twarz tłustym kremem, aby zmniejszyć ryzyko podrażnienia skóry.  

katar dziecko inhalacja olejki przeziebienie mieta

Inhalacje przygotowywane w domu to bardzo prosta i szybka metoda pozwalająca odetkać nos maluszka, a do tego w pełni naturalna. Należy jednak pamiętać, że inhalację olejkami eterycznymi można przeprowadzać tylko metodą tzw. Parówki. Stosowanie olejków eterycznych w nebulizatorze, który rozbija cząsteczki na mniejsze, może spowodować, że kropelki olejku dostaną się do dolnych dróg oddechowych, powodując skurcz oskrzeli, co nie występuje w przypadku inhalacji parowej.

Inhalacje parowe są niezwykle skuteczne, pozwalają dziecku odzyskać spokojny sen, który jest wymagany do pełnej regeneracji organizmu. Olejki użyte do inhalacji to naturalny i łagodny sposób na udrożnienie nosa , dodatkowo potrafią też uspokoić i poprawić nastrój. Przy kilkudniowym stosowaniu zatkany nos i bóle związane z przeziębieniem ustępują, a układ odpornościowy dziecka zostaje wzmocniony i uodporniony na nadchodzące choroby.