Opublikowano

Niesamowity Festiwal Róż w Kazanłyku

kwiaty roz roza olejek rozany bulgaria festiwal

Nie każda róża pachnie różą

Ten tytuł wydaje Ci się kuriozalny? Zdajemy sobie z tego sprawę, ale nie bez powodu zaczynamy od takiej tezy!

Współcześnie istnieje tak wiele odmian i gatunków róż, że wśród nich można znaleźć nie tylko kwiaty o różnorodnych kolorach, ale także zapachach. W związku z tym określenie „zapach różany” nie jest zbyt jednoznaczne. To właśnie intensywna, kwiatowa woń, wydzielana przez kwiaty róży damasceńskiej uznawana jest za wzorzec zapachu różanego. Jednocześnie jest to jeden z trzech gatunków róży, który wykorzystuje się na skalę przemysłową do produkcji olejku różanego.

Czy wiesz, że naturalny, eteryczny olejek różany jest bardzo drogi? Jego cena może sięgać nawet tysiąca złotych za 10 ml! 
Co wpływa na tak zawrotną cenę? Do wyprodukowania 1 kg tego cennego olejku potrzeba aż 3 ton płatków kwiatów! 

To bardzo dużo, biorąc pod uwagę ich niewielką masę. Co więcej, aby uzyskać najlepszą jakość olejku, zbiory muszą być przeprowadzane w odpowiednich warunkach. Uprawiane w Dolinie Róż kwiaty kwitną raz w roku, na przełomie maja i czerwca. Wtedy też następują ich ręczne zbiory, które trwają około 30 dni. Rozpoczynają się one o świcie, kiedy stężenie olejków eterycznych, zlokalizowanych na powierzchni płatków jest największe, a same płatki pokryte są poranną rosą. Główki kwiatów nie są też w pełni rozwinięte. Zebrane kwiaty następnie są transportowane do niewielkich destylarni, gdzie otrzymuje się olejek oraz wodę różaną. Tylko zastosowanie się do tych wszystkich reguł pozwala na wyprodukowanie olejku o najwyższej jakości. Cały proces wydaje się bardzo skomplikowany, prawda?

Niezwykle drogocenny olejek

roz festwal roz bulgaria olejki eteryczne

Olejek różany - nieuczciwe praktyki

Przeczytałeś poprzedni podpunkt i nie rozumiesz, o czym piszemy, bo przecież to niemożliwe, aby olejek eteryczny o tak powszechnym, różanym zapachu był tak drogi?
Na
pewno nie raz spotkałeś się z olejkiem różanym dostępnym do kupienia w rozsądnej cenie w pierwszej lepszej drogerii. Niestety, o takim olejku nie można powiedzieć, że jest w 100% czystym, naturalnym olejkiem eterycznym z róży. Olejki, które możesz kojarzyć ze sklepów  to olejki zapachowe, nie eteryczne. Służą one tylko i wyłącznie do aromatyzacji pomieszczeń, nadawania zapachów świecom oraz różnym dekoracjom zapachowym. Nie wykazują za to właściwości aromaterapeutycznych jak w 100% naturalne olejki eteryczne. Wynika to z faktu, że ich zapach często jest po prostu syntetyczną rekonstrukcją zapachu prawdziwego olejku różanego, na którego cześć Kazanłyk organizuje tak huczne wydarzenie.

Festiwal Róż, czyli weekend świętowania

Corocznym zbiorom towarzyszył Festiwal Róż, który pomimo swojego ludowego charakteru, cieszy się ogromną popularnością wśród turystów. Wcale nas to nie dziwi! Główne obchody odbywają się w uznawanym za stolicę regionu Kazanłyku. Zawsze w pierwszy weekend czerwca miasto wypełnia się więc tłumami osób, które chcą stać się częścią uroczystości. W tym roku wydarzenie to miało miejsce w dniach 2-4 czerwca.

Najważniejszymi punktami festiwalu są:

Wybór i koronacja Królowej Róż – w piątkowy wieczór na Sevtopolis, czyli głównym miejskim placu Kazanłyku, miejscowa ludność wybiera „najpiękniejszą i najmądrzejszą” mieszkankę okolicy.

Ceremonialne różobrania – odbywają się one na plantacjach zlokalizowanych w okolicznych miejscowościach. Na turystów czekają atrakcje, takie jak ceremonialne tańce w strojach ludowych, odznaczenie dziewczyny, która od rana zdążyła zebrać najwięcej róż, a także pokazy dawnej metody destylacji olejku różanego w tradycyjnych alembikach

Parada ulicami Kazanłyku – ma ona miejsce w niedzielne popołudnie i stanowi punkt kulminacyjny całego festiwalu. Ulicami miasta przechodzą wtedy przedstawiciele wszystkich lokalnych społeczności, a publiczność jest polewana wodą różaną. Wszystkiemu towarzyszą dźwięki muzyki ludowej.

Poza tym, całym obchodom Święta Róż towarzyszą te  liczne koncerty, warsztaty taneczne, a na koniec festiwal zamyka pokaz fajerwerków. Przebywając w Dolinie Róż, warto odwiedzić również Muzeum Różane, a także skosztować regionalnych wyrobów, takich jak wina i likiery.

festiwal roz bulgaria olejki eteryczne

Pamiątki z Bułgarii – dlaczego warto zaopatrzyć się na miejscu w olejek różany?

Jakie pamiątki warto przywieźć z wycieczki do Doliny Róż? Oczywiście najlepszym rozwiązaniem będzie wybór naturalnego olejku różanego lub produktów z jego zawartością. Dzięki swojemu zapachowi olejek różany stanowi bazę luksusowych perfum, a dzięki swoim właściwościom jest pożądanym składnikiem kosmetyków odmładzających i nawilżających. Czysty olejek różany świetnie sprawdzi się w aromaterapii, a także jako dodatek do masażu i kąpieli. Jego działanie jest antystresowe, pomaga w walce z bezsennością i bólami głowy. W dodatku stanowi naturalny afrodyzjak. Warto mieć na uwadze, że zakup takiego olejku u samego źródła będzie opcją najbezpieczniejszą, jeżeli za wszelką cenę chcemy zdobyć ten w 100% naturalny i czerpać z jego aromaterapeutycznych właściwości.

Podsumowanie

Obchody Święta Róż są dla nas na tyle istotne i interesujące, że byliśmy o włos od podróży do Kazanłyku!
I choć w tym roku niestety nie udało nam się tam dotrzeć, nie tracimy nadziei,
że za rok spełnimy to marzenie. Na szczęście wydarzenie to odbywa się co roku o tej samej porze, więc już teraz możemy zarezerwować sobie czas w kalendarzu.
Co jest dla nas najistotniejsze? W szczególności fakt, że są miejsca na świecie, gdzie skomplikowanym procesom otrzymywania olejków eterycznych przypisuje się tak duże znaczenie, że otrzymują one specjalne miejsce w wydarzeniach kulturalnych rozsławianych na terenie całego kraju, jak i poza nim. Dodatkowo jest to dla nas niesamowicie ekscytujące, że tak blisko Polski istnieje obszar, na którym róża damasceńska rośnie na taką skalę, że miejscowi są w stanie pozyskiwać z niej tak drogocenny produkt, jakim jest naturalny olejek różany. 

Czy słyszałeś kiedyś o tym wydarzeniu? Chciałbyś uczestniczyć w tak dużej imprezie i wdychać przez cały weekend niesamowitą, różaną woń?
Daj nam znać w komentarzu!